Kościół Boży w Chrystusie – jak wygląda nabożeństwo?

Kościół Boży w Chrystusie jest to wspólnota charyzmatyczna, której nauki przybyły do Polski ze Stanów Zjednoczonych.

Ma on charakter rodzinny, na spotkania przychodzą rodziny z dziećmi. Mają oni dużo dzieci. Kościół korzysta z wynajętych sal, jednak jest chętny na budowy domów spotkań. Spotkanie Kościoła Bożego w Chrystusie rozpoczyna się od wspólnego śpiewania pieśni religijnych. Jedna osoba gra na gitarze a reszta stoi albo siedzi i się przysłuchuje lub modli.

Ludzie wykonują gesty rękoma, często mają zamknięte oczy. Pstrykają, klaszczą i udają że mówią innymi językami. Panuje pełna spontaniczność i pewnego rodzaju bałagan. Mamy podają soczki swoim dzieciom, dzieci sobie biegają, bawią się zabawkami.

Zobacz również: Psychomanipulacja w sekcie mormonów. Jak działa model Hassana? Mormoni w Polsce – psychomanipulacja i model Hassana

W treści tych piosenek pojawiają się teksty takie jak: „Jesteś wielki, potężny, jesteś ponad wszystko, do Ciebie należy świat, do Ciebie należy świat” albo „Jesteś święty, pełen mocy, Jesteś pełen chwały, tak potężny doskonały królu nasz” . Tych piosenek jest śpiewanych około pięć i trwa to dosyć długo. Każda osoba przeżywa ten fragment nabożeństwa na swój sposób. Występuje pstrykanie, tupanie nogą, gesty rękoma (dotykanie powietrza). Dookoła biegają dzieci i mamy się nimi zajmują, jeżeli w tym czasie nie modlą się.

Zobacz również: Jak wyglądają tajne obrzędy w mormońskiej świątyni. Świątynia mormonów w środku – ukryta kamera

Po zakończeniu pierwszej części spotkania ludzie łamią się chlebem (maca) i piją wino ze wspólnej szklanki. Następnie siadają w kółeczku i pastor prowadzi wykład. Grupa korzysta z Warszawskiego przekładu Pisma Świętego. Podczas wykładu głos zabiera głównie pastor – może 2 czy 3 zdania były powiedziane przez kogoś innego i to tylko wtedy kiedy pytanie było bezpośrednio skierowane. Przemówienie było na ten temat że wszyscy jesteśmy niedoskonali, że wolność polega na tym że nie udajemy i jesteśmy tym kim jesteśmy. Nie racja jest tym co nas łączy, ale relacja. Bliskość a nie dowodzenie naszych racji. Zranieni ludzie ranią innych. Wszyscy jesteśmy ciałem w Chrystusie. Kościół stanowią ludzie. Kilka razy było powiedziane również że charakter kościoła jest ekskluzywny. Relacje w Chrystusie są ekskluzywne. Po zakończeniu spotkania ludzie rozeszli się do domów. Całość trwała maksymalnie dwie godziny.

9 komentarzy… add one
 • Ena Cze 8, 2016, 6:31 pm

  Dość wybiórcze to info. Autorowi polecam podanie nazwy zboru, o którym pisze, bo wspólnoty są autonomiczne, więc nabożeństwa różnią się między sobą. Podobnie jak charakter i sposób funkcjonowania całej grupy.
  Warto też zaznaczyć, że KBWCH jest legalnie działającą denominacją, członkim Aliansu Ewangelicznego. Ma kilkadziesiąt wspólnot w całym kraju i liczbę członków porównywalną z Kościołem Baptystów.

 • LUKA Lip 4, 2016, 6:07 pm

  Głupot większych nie czytałem.

  Aniza całej wspólnoty przez jedną osobę, która pewnie nie zna Słowa Bożego.
  Wystrzegajcie się takich stron i ludzi. Zanim się wypowiesz poznaj ludzi, wspólnotę, poznaj Słowo Boże a potem pisz, a z pewnością głupot nie będziesz pisać.

  Pozdrawiam

  • Mateusz Gru 11, 2016, 11:11 pm

   Może i powyższy opis jest dość lakoniczny i nieprzekonujący. Jednak wpisy dotyczące Mormonów są zupełnie inne. Czytałem/oglądałem i polecam.

 • Norbert Sty 14, 2017, 9:04 pm

  Takich bzdur to jeszcze w życiu nie czytałem. Autor tekstu to arogant, który nawet nie zadał sobie trudu poznania bliżej tej wspólnoty. żeby pisać o czymś to trzeba mieć o tym pojęcie

 • kociak Cze 6, 2017, 12:42 pm

  słabe to, gdzie są jakiekolwiek wzmianki o tym co robią dziwnego, że są sektą?
  opisałeś tylko przebieg nabożeństwa, tylko na to Cię stać? nie zgłębiłeś tematu więc na jakiej podstawie wrzucasz ich do tego samego wora co Świadkowie i Mormoni?

  • psiak Sie 19, 2017, 9:32 pm

   Tytuł tekstu zawiera pytanie „jak wygląda nabożeństwo?”. Myślę, że to dla tego autor nie napisał nic więcej.

 • name Sie 19, 2017, 9:30 pm

  Dlaczego artykuł o chrześcijańskim nabożeństwie znalazł się na stronie poświęconej sektom? Chrześcijanie nie stanowią sekty. Oprócz tego tekst zawiera błędne informacje.

 • Arek Gru 29, 2017, 6:15 pm

  na jakiej podstawie określono tę wspólnotę jako niebezpieczną sektę? że dzieci biegają? że ludzie czytają biblie? że jest pastor a nie ksiądz? szczerze? o kant d… potłuc ten artykuł.

 • Aposata Sie 10, 2018, 11:42 pm

  Ludzie kochani, wszędzie tylko widzicie diabła, a może przez nich działa Bóg….

Napisz komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij