Przebieg spotkania podczas święta „pamiątka” u Świadków Jehowy

Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa jest to jedyne święto obchodzone przez Świadków Jehowy.

Święto to obchodzone jest w dniu przypadającym na 14 dzień miesiąca nisan, według kalendarza żydowskiego za czasów Jezusa Chrystusa. Współcześnie obliczane jest jak o14 dzień po nowiu, który jest najbliżej zrównania dnia z nocą. W 2013 roku święto odbywało się we wtorek, 26 marca, zaś w 2014 roku pamiątka będzie obchodzona w poniedziałek, 14 kwietnia.

Zobacz również: Jak wygląda świątynia mormonów w środku. Co się tam dzieje? Świątynia mormonów w środku – ukryta kamera

Święto zaczyna się po zachodzie słońca, tak jak rozpoczynają się dni według kalendarza żydowskiego. Dzień w nim jest liczony od zachodu do zachodu. Świadkowie Jehowy spotykają się wtedy w sali królestwa i odbywane jest nabożeństwo na cześć śmierci Jezusa Chrystusa. Najpierw osoba prowadząca podchodzi do mównicy i wzywa obecnych na sali Świadków do powstania i odśpiewania hymnu ze śpiewnika. Po hymnie inny współwyznawca prowadzi modlitwę, po której świadkowie siadają. Rozpoczyna się okolicznościowy wykład prowadzony już przez innego brata. Opowiada on o genezie święta, w jaki sposób jest obliczana jego data, jakie ma znaczenie i kto go obchodzi. Mówił o tym że święto to obchodzone jest na całym świecie, także we więzieniach i pod gołym niebem. Powołując się na wersety biblijne wytłumaczone było dlaczego obchodzone jest raz do roku, dlaczego ciało i krew Chrystusa nie są zjadane. Ile osób pójdzie do Nieba a ile zostanie na ziemi.

Stół przygotowany do święta "Pamiątka"

Stół przygotowany do święta „Pamiątka”

Wytłumaczone zostało też dlaczego część świadków zjada emblematy- jak nazywany jest symbol ciała i krwi Chrystusa. Emblematy te to czerwone wino i przaśny chleb. Leżą one na stoliku od początku nabożeństwa. Po skończonym wykładzie prowadzący zaprasza innego brata do modlitwy. Podczas modlitwy ludzie na Sali siedzą.

Zobacz również: W jaki sposób mormoni werbują do sekty. Mormoni – metody werbunku do sekty

Po modlitwie talerzyki z chlebem są podawane do ręki osobom w pierwszym rzędzie, a następnie przekazywane z rąk do rąk. Odbywa się to szybko, każdy trzyma swój talerzyk około sekundy. Na końcach rzędów, po obu stronach są pomagający Świadkowie Jehowy, którzy przekazują emblematy do następnych rzędów i tak wędrują one przez całą salę. Zajmuje to około minuty. Po tym jak przekazane zostały one przez wszystkie ręce wracają na pierwotny stolik (zanoszą je tam osoby pomagające) prowadzona jest następna modlitwa, już przez inną osobę i to samo jest robione z czerwonym winem. Po tym jak symbole wrócą na swoje miejsca prowadzący wykład mówi kilka zdań na koniec, na mównicę wraca ta osoba co była na początku ludzie na sali wstają i śpiewany jest hymn na zakończenie. Po zaśpiewaniu znowu jest prowadzona modlitwa, a po modlitwie ludzie rozchodzą się do domu. Całość trwa około godziny czasu.

3 comments… add one
 • Bohdan cze 8, 2017, 5:23 pm

  Dreczy mnie pytanie dlaczego w roku 2016 swiadkowie obchodzili pamiatke 23 marca skoro 14 Nisan przypadal na dzien 22 kwietnia?

  • Zaq sie 8, 2021, 2:18 pm

   Pomylili sie wtedy

 • Radek sty 22, 2022, 8:56 pm

  Jak skutecznie pozbyć się zaparć….

Leave a Comment

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij