Sekty werbują młodych ludzi

Spora grupa nastolatków to niepoprawni idealiści, którzy są świecie przekonani o tym, że mogą zmienić świat. Wielu młodych ludzi szuka nowych idei zarówno tych społecznych, jak i politycznych, które są w stanie (przynajmniej w ich mniemaniu) przemienić świat i uczynić go lepszym.

Zbuntowany nastolatek może zostać zwerbowany przez sektę

Często nowe idee oraz poglądy na świat wiążą się również z poglądami religijnymi. Choć dla rodziców może być to oburzające, że ich dziecko zaczyna wyznawać inne wartości i odmawia np. chodzenia do kościoła, warto dać młodemu człowiekowi trochę czasu na określenie swego światopoglądu.

Zobacz również: Krytyka działań mormonów. Jak władze mormońskie łamią własne zasady.

Zmuszanie to kontynuowania religijnych praktyk, tradycyjnych w danej rodzinie, może przynieś nie tylko wiele niepotrzebnych sporów, ale również całkowicie zniechęcić nastolatka do wartości reprezentowanych przez rodziców. Nie oznacza to jednak, że rodzice powinni akceptować wszystkie nowe pomysły i ideologiczne trendy, które zaczynają fascynować ich pociechę.

Niebezpieczeństwo związane z sektami

Należy pamiętać, że nastolatek może być zafascynowany innym odłamem religijnym, może go również zafascynować nowy, niebezpieczny kult. Szczególnie groźne są sekty, dla których dojrzewająca, szukająca własnej drogi życiowej młodzież jest świetnym „materiałem” na nowych wyznawców, których można odpowiednio „uformować”. A jak wiadomo zafascynowany nową ideą nastolatek staje się wyjątkowo podatny na wpływy nowego otoczenia.

Zobacz również: Wewnętrzne instrukcje w sekcie mormonów. Tajne mormońskie podręczniki.

Niekonwencjonalne grupy religijne mogą się wydawać młodym ludziom bardzo atrakcyjne, jednak koniecznie należy uważać na pewne niepokojące sygnały. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na weekendowe wyjazdy, których cel nie jest bliżej sprecyzowany oraz na spotkania w większym gronie, które mają służyć spotkaniom z „interesującymi ludźmi”.

Psychomanipulacja i werbowanie nowych członków

Przywódcy takich sekt zazwyczaj bardzo dobrze znają problemy nękające dojrzewającą młodzież i dzięki tej wiedzy mogą nimi świetnie manipulować. Mogą pokazać młodemu człowiekowi, jak ważną rolę odgrywa on w grupie.

Zobacz również: Jak manipulują sekty. Co to jest Model Hassana?

Szczególnie na działalność sekt są narażeni ci obciążeni licznymi kompleksami, którzy mają problemy z dostosowaniem się do rówieśników i którzy czują się odrzuceni przez najbliższe otoczenie. To właśnie dla nich nowa grupa, w której stają się cenionymi i szanowanymi członkami, jest czymś wyjątkowo atrakcyjnym, a tym samym – niebezpiecznym.

Źródło zdjęcia: pixabay.com (CC0 Creative Commons, Free for commercial use, No attribution required)

0 comments… add one

Leave a Comment

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij