William Branham – sługa Boży czy fałszywy prorok?

Mimo, że znany jest ogólnie fakt, iż nauki Branhama były z gruntu fałszywe i niezgodne z Biblią, przez co został w końcu wyłączony z Assemblies of God (Kościół Zielonoświątkowy w USA), wielu dzisiejszych kaznodziejów wciąż wspomina go jako tego, który był prawdziwym Bożym prorokiem, tyle że zszedł na złą drogę pod koniec życia. Paul Cain powiedział o nim publicznie: “Był to największy prorok jaki kiedykolwiek żył (na ziemi)”. Kenneth Haggin również nazywa go Bożym prorokiem (tyle że wg niego Branham niepotrzebnie zajął się nauczaniem Słowa, co nie było jego darem ani powołaniem), podobne zdanie ma Oral Roberts, Marilyn Hickey (która przejęła namaszczenie do służby właśnie od Branhama), Demos Shakarian i wielu innych charyzmatycznych przywódców. Oczywiście nie znaczy to, że zgadzają się z jego doktrynami, chociaż pewne aspekty tej nauki przetrwały do dzisiaj i stają się coraz bardziej popularne w tradycyjnych dotąd denominacjach zielonoświątkowych.

Zobacz również: Szpiedzy amerykańscy ukryci w sektach. Jak działają?

Mimo, iż Branham głosił herezje, miał swoje grono gorących zwolenników, które przetrwało do dziś. Do tej pory istnieją “branhamowe” wspólnoty (grupy te noszą czasem nazwę “Bible Believers, Inc.” lub “Jesus Only”), w których słucha się kaset z jego kazaniami i czyta jego książki, a wyznawcy wierzą w głoszone tam doktryny jako “nowe objawienie Boże”, które trzeba przekazać innym.

Zobacz również: Co ukrywają mormoni? Łamanie zasad wiary przez władze kościoła.

Był on jednym z prekursorów tzw. “The Latter Rain Movement” (Ruch Późnego Deszczu) z lat 40., który to ruch został uznany za herezję przez Assemblies of God i wyłączony z oficjalnego obiegu. Jednak nie został całkowicie usunięty, ponieważ niektórzy zwolennicy Branhama rozwinęli naukę na temat “Kościoła Dni Ostatecznych”, dołączyli jeszcze więcej “nowych objawień” już po jego śmierci i zostały one stopniowo wchłonięte przez ruch charyzmatyczny w Kościele pod różnymi postaciami i nazwami (tak, aby nie zostały zdemaskowane jako stara herezja) i w latach 90. (za sprawą Kansas City Prophets, Paula Caina i Johna Wimbera oraz Vineyard) powróciły już na szeroką skalę, popierane i rozpowszechniane przez liderów Toronto Blessing, Kansas City Prophets, Morning Star Ministries, Word of Faith i inne tzw. ruchy “przebudzeniowe”.

1 comment… add one
  • HENRYK wrz 7, 2022, 2:45 am

    Marilyn Hickey (która przejęła namaszczenie do służby właśnie od Branhama) .Jest to ohydne kłamstwo. Wiliam Branham przez całą służbę podkreślał jaką pozycję ma kobieta w kościele z tego powodu wielokrotnie był nazywany wrogiem kobiet.

Leave a Comment

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij